הפכו את אוויר נקי לעמוד הבית עמוד הבית
עמוד הבית אודותינו
עישון ונזקיו
חוקים
פסדי דין
תביעות
עישון כפוי במקומות עבודה
פנייה לרשויות
נציב תלונות הציבור ומבקר המדינה
מן התקשורת
קישורים
שאלות נפוצות
צרו קשר
 
עישון כפוי בקרב ילדים
אתם מעשנים באוטו בזמן שילדיכם יושבים בו? בן/בת הזוג מעשן/ת בבית? את מעשנת בזמן שאת בהריון? אם התשובות לשאלות מהסוג הנ"ל הן חיוביות, דעו שילדיכם בסכנה חמורה עקב חשיפה לעישון כפוי.
 
מחקרים רבים מראים כי הנזקים אליהם חשופים ילדים שנחשפו לעישון הוריהם הם עצומים:
  • עקב חשיפה לעישון הכפוי, הילדים נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות, בין היתר, בדלקת ריאות, שיעול, אסטמה, ברונכיט וזיהומים בדרכי הנשימה.
  • עישון כפוי בקרב ילדים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הדם בכ-30 אחוז.
  • נמצא כי ילדים החשופים לעישון כפוי סובלים מתחלואת יתר בשנים הראשונות לחייהם ומאושפזים יותר בבתי חולים.
  • בקרב תינוקות, עישון כפוי מגביר את הסיכוי למוות בעריסה.
 
לכן, אין זה מספיק שההורים יפסיקו לעשן כשילדם הראשון נולד. הסיכון הקיים בקרב ילדים לחלות במחלות הוא גבוה גם כאשר האישה מעשנת בעת ההיריון וגם כאשר ההורים מעשנים לפני ההיריון!
 
אוקי, אומרים לעצמם המעשנים, נעשן בבית רק כשהילדים לא נמצאים. אך אין זה הפתרון - מחקרים מצאו כי גם אם ההורים מעשנים בביתם אך מקפידים על עישון שלא בנוכחות הילדים, רמת החומרים המזהמים הנמצאים בעשן הסיגריות, באוויר בחלל הבית, בדגימות השטיחים ובאבק, גבוהות פי 7 מאשר בבתים בהם לא מעשנים כלל.
 
עישון בעת ההיריון
נשים המעשנות בזמן הריון לא מסכנות רק את עצמן אלא הן מסכנות באופן ברור גם את העובר.
עישון סיגריות מכניס למחזור הדם של המעשנת כ-4,000 חומרים כימיים. חומרים אלו מועברים גם לעובר ופוגעים בהתפתחותו באופן חמור. בין השאר, עישון בתקופת ההיריון עלול להוביל להולדת תינוקות בעלי מומים כשפה וחיך שסועים, מומים בלב ובמערכת העיכול, מחלות בדרכי הנשימה ועוד.

מחקרים מראים כי עישון במהלך ההיריון לרוב מוביל ללידה בטרם עת ולכך שהתינוק ייוולד במשקל נמוך מאשר היה נולד במידה ולא היה נחשף לעישון. למשקל הנמוך יש השפעה שלילית על התפתחות התינוק בהמשך. בנוסף, בקרב נשים המעשנות בזמן ההיריון יש יותר מקרים של היריון מחוץ לרחם, לידת תינוק מתהפלה, הפרדות מוקדמת של השלייה ומצב בו השלייה מכסה את פתח צוואר הרחם.

גם לאחר הלידה העישון מזיק לתינוק. הניקוטין הנמצא בעשן הסיגריות חודר לחלב האם המעשנת. ריכוז הניקוטין בחלב האם גבוה פי 3 מריכוזו בדם. בזמן הנקה התינוק סופג את הניקוטין והדבר פוגע בבריאותו. בנוסף, אחוז התחלואה עקב מוות בעריסה גדל בקרב תינוקות הנחשפים לעישון כפוי. קיימת גם סכנה להתפתחות קוגנטיבית ראשונית נמוכה עקב עיכוב התפתחות המוח, וכן להפרעות קשב וריכוז.

למידע נוסף בנושא:

דו"ח שר הבריאות על העישון לשנת 2015


החוק למניעת העישון במקומות ציבוריים


תכנית משרד הבריאות למאבק בעישון - דו"ח הוועדה הציבורית לצמצום העישון ונזקיו


אוויר נקי

לציבור הגולשים: המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מסודר אצל עורך-דין. הסתמכות על מידע זה ועל נכונותו הינה באחריות הגולשים בלבד.

[חזור למעלה]