הפכו את אוויר נקי לעמוד הבית עמוד הבית
עמוד הבית אודותינו
עישון ונזקיו
חוקים
פסדי דין
תביעות
עישון כפוי במקומות עבודה
פנייה לרשויות
נציב תלונות הציבור ומבקר המדינה
מן התקשורת
קישורים
שאלות נפוצות
צרו קשר

להלן מידע כללי על חלק מהמחלות העלולות להיגרם למי שנחשף לעשן הסיגריות:

א. נזקים למערכת הלב וכלי הדם.

בניגוד למחשבה המקובלת, לפיה העשן הורג באמצעות סרטן הריאות (עליו נדבר בהמשך), עיקר הנזק של העישון, אקטיבי ופסיבי כאחד, הוא "תרומתו" להרס כלי הדם העורקיים בגופנו. נזק זה הוא סיבת המוות העיקרית של האדם המודרני. כ-60 אחוזים מכלל האוכלוסייה יסבלו באחד השלבים מהמחלה (סרטן הריאות, לצורך העניין, מהווה כ-20 אחוזים מכלל סוגי הסרטן).

המחלה מתחילה בהיווצרות פלאק (כן, מזכיר את הפלאק בשיניים) רק שבמקרה זה הפלאק, שמופיע במקרים רבים כבר בגיל צעיר, מורכב משומנים שהמפורסם בהם הוא הכולסטרול הידוע לשמצה. החומרים הרעילים שבעשן הסיגריה מגיעים עם מחזור הדם לעורק ומגבירים את הצמדות הפלאק לדפנות העורקים, נוצר כתם המשמש כמכסה הרמטי הדבוק לדופן העורק ומונע ממנו לקבל חמצן וחמרי הזנה החיוניים לקיומו. בהמשך, התאים בדופן העורק מתים, העורק מתקשה ומסתייד (הסתידות עורקים או ארתריוסקלרוזיס) והעורק נסתם. כשמדובר בעורקים הכליליים, המזינים את הלב, התוצאה במקרה "הקל" היא כאב אנגינוטי המכונה תעוקת לב עם הפרעות קשות מאוד בתפקוד משאבת הלב והפרעה קשה באספקת הדם לאברי הגוף החיוניים. הכאב יכול לתקוף גם מעשנים פסיביים המכונים לצורך ההסוואה "לא מעשנים". במקרים רבים הסתימה בעורק הכלילי היא מלאה, דבר הגורם למוות של שריר הלב - מה שמכונה התקף לב. התוצאה במקרים רבים מוות מיידי. בשני המקרים התוצאה היא מוות במוקדם או מאוחר.

באותה צורה נפגעת אספקת הדם לאברים חיוניים אחרים, כמו המוח או הכליות. סתימות העורקים במוח או פיצוץ העורק ודימום תוך מוחי הן תוצאה של נזק מצטבר של שנים כשהמרכיב העיקרי בו התחיל בפלאק, הסתיידות, היצרות ומוות של העורק. תהליכים אלו מואצים על ידי חלק מאלפי הרעלים המצויים בעשן הסיגריות. עישון כפוי משמש כאן כגורם חשוב לנזק בעורק שגורם למוות של שריר הלב, או לשיתוק מוחי מלא או חלקי ואובדן כללי של יכולות התפקוד הבסיסיות עד למוות הגואל.   

ב. נזקים במערכת הנשימה:

סרטן הריאות: לרוב ללא סימפטומים עד לגילוי מקרי בצילום חזה. הדבר יכול להתבטא בשיעול ממושך שלעיתים מלווה בכיח דמי. בשפה המקצועית מכונה סרטן ברונכוגני, וזאת משום שהוא מתפתח בקנה הנשימה, בעיקר באזור ההסתעפות ולא ברקמה הריאתית, לשם הוא יכול להגיע מאוחר יותר באמצעות הגרורות שמגיעות לבית החזה, כבד, כליות, מוח ועוד. הסרטן,לרוב, מופיע אצל גברים מעל גיל 40 ביחס של עד 1:8, כתלות במדינה. הגורם לסרטן זה - השתנות של תאים מקומיים עקב גירוי ממושך מרעלי העשן אקטיבי או פסיבי. כמו כן, הוא מופיע גם אצל אלו שאינם מעשנים או הביישנים.

אמפיזמה כרונית או נפחת הריאות: מחלה זו מתבטאת בהופעת קוצר נשימה, תחילה במאמץ, מלווה בשיעול. החזה בצורת חבית, הריאות מלאות באוויר בכל מצב ומאבדות את האלסטיות שלהן וחילוף הגזים הופך להיות בלתי יעיל. הן נראות מורחבות מאוד ומופיעה ירידה בערכי הנשימה, דבר שניתן לבדוק בקלות בעזרת מכשור מתאים.כל מעשן אקטיבי או פסיבי סובל במידה זו או אחרת ממחלה זו, תלוי במידת חשיפתו לעשן הסיגריות במשך חייו. המחלה שכיחה מאוד בגברים מעל גיל 45. האמפזימה מביאה, בסופו של דבר, לאי ספיקת לב ריאה, כתוצאה ממעגל קסמים בו הלב מנסה לתקן את המצב על ידי הזרמת כמויות גדולות של דם לריאות.

חולים במחלות ריאות כרוניות (ממושכות) הם הסובלים העיקריים מהעישון הכפוי.חולי אסטמה (מדובר בעשרות אחוזים מהאוכלוסייה) מגיבים בהתכווצויות קשות של קני הנשימה ובהתקפות חנק מסוכנות ברגע שהם נכנסים למקומות מעושנים. כך גם לגבי חולים במחלות כגון פברוזיס ציסטית, או ברונכיט כרונית, פברוזיס ריאתית (רקמת חיבור עקרה שמחליפה את רקמת נאדיות הנשימה ואין לה יכולת להחליף את הגזים בריאות). החולים במחלות אלו מגיבים בשיעול והתכווצויות קשות של כלי הנשימה בבואם במגע עם עשן הסיגריות.

נזקים רבים יכולים להיגרם גם למערכת הנשימה העליונה, כסרטן הפה והגרון,הנוצרים אצל החשופים לעשן.

ג. נזקים למערכת העיכול:

סרטן הקיבה: מחלה שכיחה מאוד, בעיקר אצל גברים מעל גיל 40. העשן שאנו בולעים גורם לגירוי כרוני ולשינוי בתאים של הרירית בקיבה, דבר שמוביל לסרטן. עלינו לזכור בשעה שאנו יושבים במסעדה וקיבתנו נהנית מהאוכל הטעים, אנו בולעים גם את העשן המסרטן שמגיע אף הוא לקיבתנו כתוספת בלתי רצויה עם האוכל.


נכתב על ידי ד"ר יואב הילטש
בוגר הפקולטה לרפואה (75') והפקולטה לרפואת שיניים (80').

דו"ח שר הבריאות על העישון לשנת 2015


החוק למניעת העישון במקומות ציבוריים


תכנית משרד הבריאות למאבק בעישון - דו"ח הוועדה הציבורית לצמצום העישון ונזקיו


אוויר נקי

לציבור הגולשים: המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מסודר אצל עורך-דין. הסתמכות על מידע זה ועל נכונותו הינה באחריות הגולשים בלבד.

[חזור למעלה]